Na błysk. Nowoczesne emalie wodorozcieńczalne

Farba emaliowa kojarzy się nam się ze staroświecką lamperią, której nie brakowało na peerelowskich korytarzach. Nowoczesne emalie mają jednak wiele zalet i mogą bardzo uatrakcyjnić wnętrze.

Dzisiejsza emalia to farba o wysokim połysku, która nadaje się do pomalowania wielu elementów wyposażenia mieszkania: framug, listew, drzwi czy poręczy. Możemy bawić się już nie tylko samym kolorem, ale też stopniem blasku. Nie rozcieńcza się ich jak dawniej – drażniącym węch – rozpuszczalnikiem, ale wodą. Stąd przyjemniejszy zapach oraz bardziej przyjazny zdrowiu i środowisku produkt. Mimo wielu zalet nie cieszy się w Polsce wielką popularnością i nasuwa negatywne skojarzenia, za to jest często i chętnie wykorzystywana poza jej granicami, np. w krajach USA.

Oryginalny wystrój

Jest to farba doskonale kryjąca i odbijająca światło. W ciekawy i oryginalny sposób zaakcentujesz poszczególne dodatki, jak np. unikatowy mebel, ale także możesz pomalować nią sufit czy nawet jedną ze ścian. Zaletą nowoczesnych emalii jest brak brzydkich zacieków na malowanej pionowej powierzchni oraz to, że nie żółkną po pewnym czasie.

Jak malować

Farby wodorozcieńczalne są banalnie łatwe w użyciu. Jedno o czym należy pamiętać to odpowiednie podłoże. Ściany powinny być dobrze przygotowane, a drewno wyszlifowane papierem ściernym. W przeciwnym razie zamiast ciekawego zaakcentowania wnętrza, uwypuklimy wszelkie niedociągnięcia i nierówności, a takiego efektu na pewno nie chcemy osiągnąć. Emalią świetnie pokryjesz materiały zarówno z drewna jaki i ze stali, ale też tapety, w mieszkaniu lub na zewnątrz. Kolejną właściwością emalii jest zwiększona odporność na zmywalność i wytrzymałość. Pomalowane elementy czy też ścianę możemy bez problemu umyć, a z czasem nie zaczną się one łuszczyć czy kruszyć. Na ścianę nakładamy je za pomocą wałka, płaskiego pędza lub natrysku. Nie należy przekraczać zaleconej ilości warstw farby. Po pomalowaniu nie ma konieczności impregnowania nawierzchni, gdyż sama farba posiada właściwości ochronne.