Mini poradnik: jak malować mieszkanie z sukcesem?

Jaką farbę kupić do salonu, a jaką do kuchni? Kiedy zastosować metodę natryskową? Co malować najpierw: sufit czy ściany? Od czego zależą uzyskane kolory? Odpowiadamy na kluczowe pytania, które okażą się pomocne, jeżeli sam chcesz zająć się pracami remontowymi.

 

Rodzaj farb, na jakie się zdecydujesz ma niebagatelne znaczenie. Powinny spełniać następujące cechy: zdolność bardzo dobrego krycia, trwałość koloru oraz łatwość utrzymania czystości na malowanej powierzchni. Weź pod uwagę stopień wilgotności pomieszczenia. Jeśli malujesz łazienkę lub kuchnię użyj farby wodoodpornej – akrylowej lub lateksowej, ich dodatkowym plusem jest zmywalność i odporność na szorowanie. W przypadku suchych pomieszczeń, czyli w salonie lub sypialni zdecyduj się na farby wodorozcieńczalne, np. emulsyjne. Zapewnią one wspaniałe krycie oraz dużą wydajność. Pokój dziecka pomaluj jak najmniej szkodliwą farbą, nie powodują alergii.

 

Przygotowanie ściany

 

Zadbaj by ściana, którą zamierzasz malować była sucha, czysta i równa. Przetrzyj ją ciemną, wilgotną szmatką, jeśli się zabrudzi to znak, że musisz ją wcześniej zagruntować.

 

Nakładanie farby

 

Tę czynność zawsze rozpoczynaj od sufitu, od okna w kierunku naprzeciwległej ściany. Malowanie ścian zacznij od narożników i trudno dostępnych miejsc, tj. wokół gniazdek elektrycznych i grzejnika. Farbę nakładaj delikatnymi pionowo-skośnymi ruchami.. Zapobiegnie to powstawaniu miejsc o innym odcieniu i połysku. Staraj się pomalować jedną ścianę za jednym zamachem oraz przy świetle dziennym.

Dobrym rozwiązaniem jest malowanie natryskowe za pomocą pistoletu pneumatycznego. W ten sposób równomiernie nałożysz farbę, jest ona trwała, odporna na urazy mechaniczne i zmywanie. Nie płowieje na słońcu, dlatego nadaje się do malowania na zewnątrz, w dodatku stosuje się ją każdy rodzaj tynku, gips, cegłę, drewno, ceramikę, metale i szkło.

Kolory ścian

Pamiętaj, że mokra farba będzie miała inny odcień niż sucha. Najwygodniej jest kupić już gotową farbę, której kolor możemy wybrać na wzorniku. Jeśli zamierzasz użyć farby łączonej z pigmentami to wymieszaj ją dzień przed malowaniem, by uzyskać dobre połączenie. Przygotuj większą ilość farby na wypadek ewentualnych poprawek oraz dlatego, że bardzo trudno jest uzyskać ponownie ten sam odcień.

 

Ważne: Farby akrylowe, gdy wyschną stają się jaśniejsze, odwrotny proces następuje w przypadku farb lateksowych.