Stwórz oryginalne dekoracje z farby strukturalnej

Trójwymiarowy efekt, ozdobne motywy ścienne i niesztampowy design – to wszystko zyskasz w swoim wnętrzu za pomocą farby strukturalnej i odpowiednich technik malarskich. Możesz je zastosować na każdej ścianie i sprawić, by stała się niepowtarzalna.

Farba strukturalna to połączenie łatwości nakładania farby z atrakcyjną gramaturą tynku. Na rynku dostępne są farby strukturalne: akrylowe, lateksowe i poliooctanowinylowo-lateksowe. Można je stosować na wszystkie rodzaje ścian. Zazwyczaj są w postaci gęstej, gotowej do użycia masy, proszku lub pasty, którą dodaje się do zwykłej farby akrylowej. Receptura tego typu farb sprawia, że przepuszczają one parę wodną, co oznacza, że umożliwiają ścianom oddychanie i ochronę przed zawilgoceniem. W dodatku są trwałe i bardzo dobrze znoszą zmywanie, dlatego warto ich użyć w miejscach, które łatwo się brudzą i są podatne na urazy mechaniczne. Jak już wspomnieliśmy farby strukturalne możesz nałożyć wszędzie, dlatego świetnie nadają się w celu zatuszowania nierówności i niedoskonałości Twoich ścian.

Przed nałożeniem farby

Stare ściany oczyść z kurzu i zmyj z tłuszczu za pomocą wody z płynem do mycia naczyń. Po wyschnięciu ścian pokrywamy je specjalnym środkiem gruntującym, takim, który pasuje do danego rodzaju farby strukturalnej. Jeśli używasz farby akrylowej, zastosuj grunt także do farby akrylowej. Podkład gruntujący zapewni, że farba strukturalna będzie mocno trzymać się ściany. Jeśli na ścianie znajdują się odchodzące fragmenty tynku lub farby to należy je usunąć i położyć nowy tynk lub uzupełnić ubytki masą szpachlową. Musisz zaczekać z malowaniem farbą strukturalną około miesiąca, jeśli położyłeś świeży tynk.

Pamiętaj

Warto co pewien czas zamieszać farbę energicznym ruchem. Granulki dolomitu i pozostałych składników nie będą osadzać się na dnie opakowania. Zwróć uwagę na temperaturę powietrza. Maluj tylko wtedy, gdy ma powyżej ośmiu stopni. Schnięcie ściany zajmuje od czterech do sześciu godzin. Na koniec pomalowaną powierzchnię można pokryć bezbarwnym lub kolorowym lakierem – matowym albo z połyskiem. Świetlisty efekt dekoracyjny uzyskasz, jeśli użyjesz lakieru z brokatem.