Jak poprawić sobie nastrój? Kolory w naszym domu

Kolory wnętrza są bardzo istotne, często mają wpływ nawet na nasz organizm i psychikę. Niektóre pobudzają apetyt, inne wyciszają nas i działają relaksacyjnie. Przy wyborze farby, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Nasz gust. Jest to bardzo subiektywny czynnik, ale też najważniejszy. Po prostu zastanówmy się: jakie kolory lubimy i jakie do nas pasują? To jak z ubraniami, pewne barwy pomijamy. Wybierzmy te, które wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Kolor pomarańczowy pobudza nie tylko do działania, ale też do uśmiechu.

  • Wielkość pomieszczenia. Małe przestrzenie preferują jasne, świetliste, odbijające światło barwy. W ten sposób optycznie powiększymy wnętrze, a w takich zawsze czujemy się bardziej komfortowo i wyglądają one bardzo atrakcyjnie.

  • Światło. Zwróćmy uwagę czy światło w pomieszczeniu jest bezpośrednie. Jeżeli okna wychodzą na stronę południową to wnętrza są jaśniejsze. Możemy wtedy pozwolić sobie na mocne, zdecydowane i nasycone kolory. To pomieszczenie, w którym możesz skusić się nawet na barwy należące do chłodnej tonacji, czyli niebieski i zielony. Jeśli okna skierowane są na stronę północną to we wnętrzu panuje światło odbite, które charakteryzuje się tym, że jest szare i smutne. Lepiej wtedy pomalować ściany na słoneczne, ciepłe kolory. Ważne by użyć tych farb, które tworzą powłokę odbijającą światło, np. satynowych lub ceramicznych.

  • Funkcja wnętrza. Kolory możesz dobrać na podstawie roli, jaką spełnia dane pomieszczenie. W gabinecie, w którym pracujemy lepiej wybrać farby, które pozwolą na koncentrację, np. beż, czerń czy szarość. W kuchni sprawdzą się barwy, które wzmogą apetyt, czyli pomarańczowy. Zielony wspaniale zaprezentuje się w sypialni, gdyż przy tym kolorze dobrze się śpi, koi on nasze nerwy i wycisza. Niebieski również idealnie nadaje się do miejsc, które służą nam do wypoczynku.

  • Styl wnętrza. Charakter danego wnętrza wymaga określonych kolorów, by został przez nie podkreślony. Przykładowo, jeśli połączymy chłodne błękity z bielą to uzyskamy wnętrze w stylu skandynawskim. Zawsze możemy łamać schematy i kanony poprzez eksperymentowanie z kolorami.