Deszczułki parkietu lub mozaiki. Kluczowe wskazówki

Marzy nam się drewniany parkiet albo mozaika. Zatrudniamy eksperta, by nam je położył albo odnowił. Na co powinien zwrócić uwagę? Oto kilka najważniejszych kwestii, o które należy zadbać.

Na początku warto dokładnie obejrzeć deszczułki pod względem uszkodzeń, nierówności, kolorystki oraz budowy i formatu. To ważne, gdy chcemy uzyskać satysfakcjonujący efekt po założeniu podłogi.

Wilgotność

Do obowiązków parkieciarza należy sprawdzenie wilgotności drewna. Optymalna wilgotność podłóg to 7-11%. Drewno nie może być zbyt suche, gdyż będzie absorbować wilgoć zarówno z podłoża jak i z otoczenia, na wskutek czego zacznie „pęcznieć”. To z kolei powoduje wybrzuszenia oraz odchodzenie deszczułek od posadzki – zmora większości właścicieli drewnianych podłóg. Z kolei zbyt wilgotne drewno rozpocznie proces wysychania po jego założeniu, a wtedy pojawią się szpary pomiędzy deszczułkami i prawdopodobnie zaczną się poruszać.

Magazynowanie
Jeśli z jakiś powodów musimy zwlekać z założeniem parkietu, musimy zadbać i odpowiednie przechowywanie klepek. Miejsce musi być przewiewne i suche, a same parkiety czy mozaiki trzeba ułożyć na paletach, by nie stykały się z prawdopodobnie wilgotnym podłożem. Jeśli chcemy uniknąć zniszczenia drewna to przechowujmy je w temperaturze 18-22 st. Celsjusza oraz wilgotności 45-65 %.

Montaż

Klej rozprowadza się na małych częściach posadzki. W ten sposób zabezpieczymy się przed nadmiernym wysychaniem kleju przed nałożeniem deszczułek. Taka metoda zapewni dobrą przyczepność oraz spojenie parkietu posadzką. Zaleca się również, by szczeliny pomiędzy klepkami były równe oraz nie były szersze niż 0,4 milimetra.

Cyklinowanie

Niestety parkiet czy mozaika to dość długotrwały proces. Podobnie, jak w przypadku nowych tynków – należy odczekać z gruntowaniem i malowaniem kilka tygodni – tak samo tu: nie można zbyt szybko rozpocząć cyklinowania. Pod uwagę bierzemy kilka czynników: rodzaj drewna, wymiary deszczułek oraz temperaturę i wilgotność otoczenia. Szlifowanie i polakierowanie zalecane jest przez ekspertów najwcześniej miesiąc po złożeniu podłogi. Drewno ma czas, by dostosować się do nowych warunków. Pamiętajmy, że parkiet nie znosi dobrze różnic wilgotności i temperatury w powietrzu.