Płytki podłogowe – co, jak i gdzie?

Nazywamy je ogólnie płytkami podłogowymi. Tymczasem mają tak zróżnicowaną strukturę i możliwości zastosowania, że warto przybliżyć na czym polegają te różnice.

Stosujemy je najczęściej w kuchni, łazience czy na korytarzu. Płytki podłogowe wykonywane są z ceramiki albo z kamienia. Cechują się różnorodnością w zakresie rozmiaru, kształtu czy też warstwy wierzchniej.

Terakota

Jest to ceramiczna okładzina podłogowa. Często stosowana w pomieszczeniach. Powstaje w wyniku obróbki cieplnej gliny i różnych surowców mineralnych, na koniec pokrywane są szkliwem. Przystosowane są jedynie do stosowania wewnątrz mieszkań, gdyż nie są odporne na mróz. W porównaniu z glazurą są trwalsze, a także mniej śliskie. Ich grubość osiąga około 6-8 milimetrów.

Gres

Powstaje z połączenia surowców naturalnych (gliny, kaolinu, piasku kwarcowego, skalenia i szamotu) z barwnikami. Następnie wypalane są w temperaturze powyżej 1200 st. Celsjusza. Jest wyjątkowo twardy. Wśród gresu wyróżnia się dwa rodzaje: naturalny i szkliwiony. Pierwszy z nich jest nieszkliwiony, cechuje się wytrzymałością, ale też ograniczoną możliwością wzorów. Z tego powodu częściej stosowany jest dla komercyjnych celów niż w warunkach domowych. Z kolei gres szkliwiony ma nieograniczone wzory, dlatego chętnie stosowany jest w mieszkaniach. Równie dobrze spełnia parametry wytrzymałości. Grubość gresu to najczęściej od 3 do 6 milimetrów.

Kompozyty – ekskluzywne i efektowne

Powstają w wyniku połączenia mielonego kamienia z gresem. Powszechne są również mieszkanki zmielonego kamienia naturalnego o różnej wielkości bryłek, np. maczki lub piasku z żywicą akrylową i włóknami szklanymi. Są odporne na światło i środki chemiczne. Wspaniale sprawdzają się również jako materiał na blaty kuchenne.

Granity i marmury – płytki z kamienia naturalnego

Wspaniale prezentuje się na podłodze, ale nie każdy rodzaj można wykorzystać w tym celu. By kamień naturalny nadawał się na posadzkę musi wykazywać niską ścieralność. Zapewni to posadzkę na długie lata. Kolejna ważna cecha to niska nasiąkliwość, która sprawia, że płytki są odporne na plamienie się. Najczęściej wykorzystywane kamienie to granity, onyksy, piaskowce oraz marmury i wapienie.

Porady dostarczył:

Geodezja - sklep apogeo