Ścianki działowe

Znakomitym sposobem na wygospodarowanie dodatkowego pomieszczenia mogą okazać się ścianki działowe. Tego rodzaju rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w domach czy mieszkaniach, które mają niewielką liczbę pokoi, a ich mieszkańcom marzy się odrobina prywatności. Za pomocą ścianek działowych z powodzeniem można na przykład podzielić pokój na dwie oddzielne dziecięce sypialnie czy wydzielić z salonu osobną przestrzeń na zaciszne miejsce do pracy. Co ważniejsze ścianki działowe można dość szybko wykonać, a przede wszystkim ich zlikwidowanie nie naruszy w żaden sposób samej konstrukcji budynku.

Z jakich jednak materiałów można takie ścianki działowe zbudować? Otóż tradycyjnym rozwiązaniem są cegły oraz pustaki ścienne szczelinowe. Jednak taki remont wymaga sporego nakładu pracy. Równie dobre efekty dają płyty gipsowo-kartonowe. To właśnie ten materiał jest obecnie stosowany najczęściej. Tego rodzaju płyty są mocowane do specjalnego szkieletu. Ów szkielet może być drewniany bądź stalowy. Cała konstrukcja jest dość łatwa do zainstalowania, a co ważniejsze pozwoli szybko stworzyć dodatkowe pomieszczenie. Instalując ścianki działowe warto pamiętać jednak o tym, że tego rodzaju system trzeba odpowiednio uszczelnić. Wyciszyć taką prowizoryczną ścianę pomoże izolacja zrobiona na przykład z popularnej obecnie na rynku budowlanym wełny mineralnej.

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz pojawiają się także efektowne ściany działowe wykonane ze „szklanych pustaków”, czyli luksferów. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że dzielą pokój, ale równocześnie przepuszczają światło. To na jaką ściankę działową zdecydujemy się zależy wyłącznie od nas, przede wszystkim od tego, do czego chcemy wykorzystać stworzone za pomocą ścianki pomieszczenie.