Rodzaje instalacji hydraulicznych

Do budowy instalacji hydraulicznych można zastosować kilka materiałów. Najczęściej są instalacje miedziane, stalowe lub z tworzyw sztucznych. Wykorzystuje się je zarówno do instalacji hydraulicznych do wody zimnej, jak i ciepłej oraz do co. Rury stalowe mogą być dodatkowo ocynkowane, zabezpiecza je to przed korozja. Oprócz ocynku stosuje się jeszcze zwykle czarne rury. W przypadku rur miedzianych mogą być twarde, półtwarde lub miękkie. Najczęściej stosuje się rury twarde.

Stal jest tradycyjnym, bo do niedawna tylko takie tworzywo służyło do wykonywania instalacji. Jest ona mocna, wytrzymała i nadal wiele ludzi chętnie by z niej skorzystało. Jej wytrzymałość mechaniczna jest bardzo wysoka, a co z tym idzie ma długą żywotność. Mimo stosowania bardzo wysokich temperatur, te rury to wytrzymują.

Miedź jest także bardzo dobrym tworzywem do instalacji hydraulicznych. Ciepło w takich rurach utrzymuje się długo, rury miedziane są długo żywotne. Montaż takich rur jest bardzo prosty, można je także umieszczać w ścianach. Miedziane rury są droższe od stalowych, ale koszty pracy są niższe. W ogólnej kalkulacji cena jest bardzo podobna.

Kolejnym coraz częściej stosowanym rodzajem są tworzywa sztuczne. Mają również tak jak wcześniej wymienione materiały, wiele zalet. Tworzywa sztuczne mogą być odporne zarówno na bardzo wysokie jak i na niskie temperatury. Cechują się lekkością i łatwością w montażu. To na jaki i kto zdecyduje się rodzaj to zależy od przekonań i od funduszy. Wiadomo że jak są ubogie środki, to trzeba skorzystać z tańszych rozwiązań.