Ocieplanie domu z zachowaniem elewacji

Zamierzasz poddać modernizacji stary dom, wiatrak czy stodołę ze względu na jego walory wizualne? Jeśli chcesz zachować jego elewację to ocieplenie takiego budynku od zewnątrz jest niemożliwe. Należy wykonać to od środka, co nie zawsze jest łatwe.

Niewiele osób docenia piękno starych budowli, ale jest to niezaprzeczalna szansa na uratowanie zabytku oraz uzyskanie oryginalnego domu. Jeśli tylko jego modernizacja zostanie przeprowadzona w odpowiedni sposób to właściciel zyska gwarancję atrakcyjnego i nietuzinkowego zamieszkania, który wzbudzi zazdrość wielu. Jest to jednak decyzja zarówno odważna jak kosztowna. Tańszym sposobem jest zakup lub budowa nowego domu – takiego jakich wiele.

Ocieplanie od wewnątrz

Ten typ ocieplania jest czasem jedynym możliwym rozwiązaniem, czego dowodem jest powyższy przypadek. Są jednak minusy. Jak choćby to, że zmniejsza się przestrzeń użytkowa o parę centymetrów. Niestety są też poważniejsze konsekwencje. Izolacja wewnętrzna jest dużo trudniejsza od zewnętrznej i może łączyć się z pewnym ryzykiem. Przy ociepleniu od wewnątrz następuje zjawisko wykraplania się pary wodnej ze względu na znaczną różnicę temperatur ściany i powietrza. Należy zastosować właściwą konstrukcję ocieplenia, aby chronić ścianę poprzez ograniczenie dostawania się pary wodnej do środka przegrody. Problem rozwiązuje zastosowanie materiałów o odpowiednich parametrach, np. pokrycie wełny mineralnej folią paroizolacyjną o wysokim oporze dyfuzyjnym. Folię należy szczelnie połączyć za pomocą taśmy lub specjalistycznego kleju, zwłaszcza koło okien.

Przed ociepleniem

Warto zadbać o prawidłową wentylację mieszkania, które zamierzamy ocieplić. Jeśli nie działa jak należy to jest to gwarancją dodatkowej ilości skraplania się pary wodnej, która może być zgubna w skutkach, np. w czasie mrozu może stać się przyczyną uszkodzeń konstrukcyjnych. Kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę to rodzaj okien. Najlepiej wstawić nowe o niższym współczynniku, które stanie barierą dla uciekającego ciepła.