Grzyb domowy czy pleśniowy?

Brzydkie plamy na ścianach tworzą się przez grzyb. Aby skutecznie się go pozbyć należy najpierw go dobrze zidentyfikować. Grzyb może być domowy lub pleśniowy. Przedstawiamy kluczowe różnice między nimi.

Grzyb domowy

Tworzy sznury, narośla i pajęczyny z grzybni. Na końcu pojawiają się tam ich dojrzałe owocniki. Ten rodzaj grzyba może przerastać ściany oraz drewno. Jak pojawia się w domu? Robi to małymi kroczkami, najpierw tworzy się w ziemi pod domem, drewnie do kominka lub przeznaczonym na budowę, a potem zaczyna się błyskawicznie rozwijać w mieszkaniu, gdzie ma świetne warunki. Jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu oraz odchodzenia tapet i farb od ścian.

Grzyb pleśniowy

Pleśń, która powstaje na ścianach i suficie to czarne, cytrynowe lub zielone plamy. Ten istny melanż kolorów może przyprawić o ból głowy, gdyż jest przyczyną odklejania się tapet, odpadania tynku czy farby. Nie przerasta jednak ścian i nie niszczy drewna. Pleśń szybko adaptuje się w warunkach domowych, gdyż jej zarodniki są wszędzie. Atakują z łatwością.

Niebezpieczne dla zdrowia

Grzyby wpływają nie tylko na brak estetycznego wyglądu i brzydki zapach, ale również na stan zdrowia. Wdychanie powietrza w zagrzybionym pomieszczeniu powoduje nudności, trudności z oddychaniem, alergie, bóle i zawroty głowy, a nawet nowotwory. Szczególnie narażone są dzieci, które szybciej padają ofiarami tego intruza, a objawy są dużo ostrzejsze niż u osoby dorosłej. Wiele grzybów zabiera tlen i wydala dwutlenek węgla, którego nadmiar jest szkodliwy dla ludzi.

Destrukcja budynku

Poza negatywnym wpływem na zdrowie człowieka są zgubne w skutkach dla budynku. Żywią się mikroelementami zawartymi w drewnie, co może skończyć się tragicznie, jeśli jest to konstrukcja dachowa. Grzyb osłabia drewno i budynek może się zawalić. Atakują również styki cegieł, tynków, powłok malarskich.

Usunięcie grzyba ze ściany

Środki dopasowujemy konkretnie do danego rodzaju grzyba. Przed zwalczaniem go za pomocą chemicznych substancji dobrze go najpierw osłabić. Grzyby dobrze rozwijają się w wilgotnych i ciepłych warunkach. Skuteczna wentylacja oraz zastosowanie pochłaniaczy wilgoci może zahamować jego rozwój. Specjalne preparaty łatwiej sobie z nim poradzą.