O czym warto pamiętać przy remoncie piwnicy w domku jednorodzinnym.

Dawno temu budowano piwnice po to, aby tam umieszczać kotłownię, czy miejsce na opał. Czasem ludzie magazynowali tam przetwory na zimę, czy warzywa. Teraz, jednak wiele osób rezygnuje z takich rozwiązań i w domach jednorodzinnych piwnice remontują i powiększają o nowe pomieszczenia typu: letnia kuchnia czy pracownie różnego typu, a nawet ostatnio bardzo modne ogrody zimowe. Wszystko tak naprawdę zależy jak duża ta piwnica jest i czy nadaje się do remontu i dalszego użytkowania.

Remont piwnicy i jej zagospodarowanie zależy od bardzo wielu czynników takich jak:

- schody

- wysokość

- oświetlenie

- wilgoć

- izolacja termiczna

- wentylacja

- ścieki

Pamiętać jednak musimy, że nie każde pomieszczenie potrzebuje wszystkich zmian opisanych poniżej, aby wygospodarować nowe pomieszczenia w piwnicy.

Schody bardzo często do piwnicy są bardzo strome, co na pewno nie ułatwia nam częstego schodzenia po nich. Schody powinny być tak wykonane, aby spełniały normy budownictwa. Można oczywiście te wyburzyć a wstawić schody drewniane np. kręte. Z doświadczenia bym wybrała metodę drewnianą, ponieważ mniej zachodu o zasady budownictwa i szybszy montaż.

Wysokość pomieszczeń przeważnie w piwnicach wynosi około 2 -2,2 metry. W zagospodarowaniu wnętrza powinny mieć 2,5 metra wysokości prawidłowo. Jeżeli nie planujemy tam pokoi gościnnych czy innych szykownych pomieszczeń to nie jest nam potrzebna taka wysokość. Do sauny, łazienki, spiżarki , kotłowni, ogrodu zimowego czy kuchni letniej nie potrzeba nam więcej niż te 2 metry, jeżeli członkowie rodziny sięgają wzrostom do 2 metrom.

Jeżeli, jednak planujemy szykowne pomieszczenia tzw. na pokaz ,warto pomyśleć o wykopie głębszym i nowej podłodze. Wszystko to zależy tak naprawdę od warunków budownictwa i do tego już potrzebujemy fachowców.

Oświetlenie pomieszczeń w piwnicy nie powinno sprawiać dużo problemów. Samo światło dane nam przez żarówkę nie nadaje się do użytkowania częstego pomieszczenia. Warto pomyśleć nad otworami okiennymi, jeżeli ma być to kuchnia, kotłownia czy nawet łazienka a na pewno pokój. Otwory okienne powinny mieć najlepiej wymiary duże, ale każde okno jest na wagę złota. Należy pamiętać, jednak że okno musi być dobrze zamontowane i szczelnie, aby żadna wilgoć nie przenikała w czasie opadów czy śniegu. Warto pomyśleć tutaj o wykopie z zewnętrznej strony ziemi od murów i wykonania większej przestrzeni wokół domu i piwnic.

Wilgoć jest już większym problemem naszych wyzwań co do powstania pomieszczeń. Pleśni, którą stwarza wilgoć, nie ma prawa być w nowo powstałych pomieszczeniach. Musimy jej się pozbyć w taki sposób, aby się już nigdy nie pojawiła. Postępowania w tej sprawie, będą różne w zależności czy to problem wynikający przez izolację poziomą, czy uszkodzenie pionowej izolacji ścian. W starych domach, często piwnice są wykonywane z cegieł, kamienia lub betonu i może nie być izolacji poziomej ław fundamentowych. Na to akurat mamy kilka sposób jak pozbyć się tej wilgoci. Wszystko zależy ile mamy czasu na to i jakie fundusze. W naszych czasach często osusza się ściany specjalnymi urządzeniami i wykonuje się drenaże wokół domu i odnawia się piwnice i to raczej pomaga.

Izolacja termiczna

Izolacja tak jest bardzo ważnym elementem ogrzewania, ponieważ jej brak stanowi duże koszty zwłaszcza w zimie ogrzewania tych wnętrz. Należy o niej pamiętać, przy odnawianiu takich pomieszczeń, jeżeli mają być wykorzystywane w pełni także w okresie zimowym.

Wentylacja jest bardzo potrzebna w piwnicach, aby nie powstała wilgoć i przy tym pleśń czy grzyb na ścianach. Warto o niej pamiętać, aby nasza praca nie poszła za parę lat w błoto. Nie są to duże koszty a jednak bardzo jest przydatna.

Ścieki są potrzebne, gdy planujemy kuchnię, łazienkę czy jakieś źródło z którego ma uchodzić ściek wodny. Jest to największy problem, gdy jest piwnica bardzo nisko położona, wtedy raczej będzie potrzebny montaż nowej przepompowni. W innym przypadku będzie to tylko praca dla montera takich instalacji, aby dobrze połączyć spływy i dopływy.

Takie przebudowy piwnic najlepiej oddać w ręce fachowych architektów, wtedy na pewno nie będziemy mieć żadnych u trudniej prawnych i mieszkalnych.