Odgrzybianie ścian po zalaniu budynku.

Pleśń a grzyb to prawie to samo. Jeżeli chodzi o odgrzybianie ścian po zalaniu budynku ma to znaczenie. Przed przystąpieniem do prac należy sprawdzić ,czy jest to nalot tzw. grzyb domowy, czy grzyb pleśniowy nazywany pleśnią. Jest to ważny element, ponieważ każdy inaczej się usuwa.

Pleśń w domu porasta tylko powierzchnię ścian i sufitów. Występuje przeważnie w skupiskach w odcieniach rdzy, zieleni, czerni. Zarodki pleśni bardzo szybko się rozwijają, jeżeli trafią na dobre podłoże, w którym mogą szybko się rozmnażać.

Grzyb w domu porasta ale, jednak one niszczą materiału na którym się rozmnażają. Tworzą bardzo nieestetyczne pajęczyny grzyba, które często rzucają się w oczy. Grzyby takie mogą niszczyć drewno, a nawet mur. Zarodki grzyba mogą być wszędzie np. w ziemi, gdzie się tworzy a następnie przenosi na ściany. Najczęściej na te grzyby są narażone domy po powodzi lub z dużą wilgocią wokół domu. Im wcześniej taki grzyb wykryty tym szybsze i skuteczniejsze pozbycie się tego grzyba.

Często nie wiemy jak niszczą te drobnoustroje nasz dom. Otóż przebieg ten nie jest trudny, wręcz przeciwnie szybki i ciężki do pokonania. Pleśń zaczyna się żywić od materiałów budowlanych, ponieważ mają one dużo minerałów, którymi się żywią. Następnie przechodzi wszystko na tynki, ściany aż do wewnątrz pomieszczeń na farby i tapety. Jedynie drewno pozostaje nie zniszczalną strukturą dla pleśni. Grzyby zaś żywią się mikroelementami zawartymi w drewnie. W poszukiwaniu miejsca potrafią przerastać nawet grube mury. Po swojej drodze niszczą wszystko a, jak już docierają do swojego drewna, doprowadzają go do gnicia i pęcznienia. Mała konserwacja drewna ulega całkowitemu zniszczeniu.

Grzyb i pleśń to nie tylko zniszczone materiały nośne domu, ale także choroby człowieka wynikające przez nie takie jak:

- alergie

- astmy

- reumatyzm

- niedotlenienie mózgu

Długie przebywanie w takich pomieszczeniach może powodować:

- senność

- bóle głowy

- nudności

- zmiany rakotwórcze w organizmie

Ale jak odgrzybiać takie pomieszczenia? Najlepszym sposobem jest preparat bakteriobójczy.

Należy jednak przy korzystaniu z takich preparatów o specjalistycznym ubraniu. Najważniejsza jest maska, okulary i odzież ochronna. W takim pomieszczeniu także nie wolno przebywać, a zwłaszcza jeść i pić. Przed zastosowaniem każdego preparatu należy dokładnie przeczytać etykietę. Aby dowiedzieć się ile dni w takim pomieszczeniu nie wolno przebywać. Niektóre środki są łagodniejsze i można już tego samego dnia, ale w niektórych przypadkach potrzeba dłuższego czasu wietrzenia.