Remont zgodnie z prawem

Planujesz remont? Oprócz zakupu materiałów czy zatrudnienia eksperta należy pamiętać o czymś jeszcze. O prawie – piszemy co i kiedy powinieneś zgłosić, by uniknąć niepotrzebnych problemów.

Niestety. Większość czynności związana z remontem wymaga zgłoszenia w starostwie czy urzędzie miasta. Jeśli coś budujesz lub dobudowujesz to koniecznie zadbaj o uzyskanie pozwolenia. Jest także potrzebne w przypadku renowacji obiektu wpisanego do rejestru zabytku.

Kiedy nie potrzebuję pozwolenia/zgłoszenia?

Jeśli Twoim celem jest przeprowadzenie prac remontowych łazienki lub montaż instalacji alarmowych czy po prostu pomalowanie ścian to można to zrobić bez dodatkowych formalności. Do tej sfery należą również: zagospodarowanie terenu, budowa elementów małej architektury (bez fundamentów) oraz zamontowanie instalacji teleinformatycznej.

Kiedy pozwolenie czy zgłoszenie jest konieczne?

Pozwolenie na budowę wymagane jest, gdy jej realizacja łączy się z narażeniem bezpieczeństwa i zdrowia ludzi oraz otoczenia, niekorzystnym wpływem na stan środowiska czy budynków. Pozwolenie jest niezbędne w przypadku remontu zabytku lub w jego okolicach. Wojewódzki konserwator musi zezwolić na wszelkie roboty, które powinny także przeprowadzone być pod okiem osób wykwalifikowanych w tym zakresie. Osoba zarządzająca pracami budowlanymi zabytku oprócz uprawnień powinna także mieć minimum dwuletnie doświadczenie związane z renowacją tego typu obiektów.

W tabeli zestawiliśmy najczęstsze prace remontowe i wymagania formalne:

ZGŁOSZENIE

POZWOLENIE

Wymiana dachu (pokrycia)

Zmiana konstrukcji dachowej (płatwi, podwalin słupów i murłatów)

Likwidacja okna lub drzwi

Wymiana okna

Wstawienie okna dachowego bez innych zmian

Wstawienie okna ze zmianą konstrukcji dachowej

Wyburzenie ściany działowej

Wyburzenie ściany nośnej

Ocieplanie domu od zewnątrz (maks. wys. domu 12 m)

Ocieplanie od zewnątrz domu o wysokości powyższej 12 m

Zaadaptowanie poddasza na cele mieszkalne – bez przebudowy

Zaadaptowanie poddasza na cele mieszkalne – z rozbudową albo przebudową