Jak wzmocnić strop drewniany lub żelbetowy, gdy planujesz remont poddasza?

Wiele z nas remontując poddasze nie wiem, że strop domu należy wzmocnić. A co, dopiero jak, to zrobić! Przemiana strychu to spory wydatek, zwłaszcza gdy nie było takich planów budując dom. Nie raz niestety nie ma możliwości jego podwyższenia i wyremontowania. Dlatego w tym artykule przeczytasz jak wzmocnić taki strop i jak wykonać schody na poddasze.

Strop w domach może mieć różną postać. Zwłaszcza gdy w projekcie nie było zamiaru budowania poddasza. Najczęściej wykonywany nawet w domach murowanych jest to strop drewniany.

Nowy strop drewniany to przeważnie zwykła okładzin z płyt umiejscowiona na ruszcie z belek, która stanowi część więźby dachowej. Należy, jednak pamiętać, że taki strop nie ma nośności i należy go zastąpić nowym. Może on pozostać w drewnianej konstrukcji, a może być ona opierana na ścianach nośnych budynku. Trzeba o nich pamiętać, ponieważ są one bardzo ciężkie.

Jeżeli mamy już taki strop drewniany, należy wykonać na nim podłoże najlepiej drewniane. Wystarczy do nowych belek przykręcić płyty drewniane, gipsowo-włókienne lub dwie warstwy płyt g-k, które będą stanowiły podkład naszej podłogi. Wybór tak naprawdę zależy od nas samych i naszych funduszy. Do wyciszenia stropu warto także pomyśleć o dodaniu pomiędzy belki wełny mineralnej, ponieważ wszystkie nawet te ciche kroczki będzie bez niej bardzo słychać. Oczywiście, jest możliwość wykonania na takim stropie płyty żelbetonowej tylko, w przypadku gdy cały dom jest wykonany z betonu, a nie typu kanadyjskiego z drewna. Należy przy tym pamiętać, aby deski stropowe podczas wylewania betonu były uszczelnione dokładnie.

Strop żelbetonowy jest wygodniejszy niż drewniany, ale także mogą przy nim wyjść większe koszty i wykonanie większej ilości wzmocnień. Na wzmocnienia takiej konstrukcji jest wiele ciekawych pomysłów, ale każdy z nich jest zależny od jakości wykonania niższych poziomów domu. Odpowiednie rozwiązanie na pewno wybierze dla nas konstruktor, który powinien wszystko nadzorować.

Na sam koniec pozostają na schody na poddasze. Najlepiej jak one już są wykonane, ale jeżeli ich nie ma, należy wziąć pod uwagę, aby były wygodne i bezpieczne. Takie schody w świeżym stropie ciężko wykonać. Dla chcącego nic trudnego. Dobre pomiary schodów, kąt nachylenia ich na pewno nam pomoże wybrać dogodne miejsce dla nich. Najłatwiejszym rozwiązaniem są schody drewniane, szybki montaż i zawsze da się je poszerzyć lub zmniejszyć. Mogą być proste, a także kręte. Wybór tak naprawdę zależy od nas samych.