Płytki ścienne w domu

Okładziny na ściany są różnego rodzaju. Większość z nich nie musi spełniać warunków szczególnych na ścieralność czy uszkodzenia mechaniczne. To nie znaczy, że musi wybierać je obojętnie jak czy układać je bezmyślnie.

Płytki ścienne, inaczej glazura to cienka warstwa szkliwa, która pokrywa płytki. Chroni to płytki przed wodą, zabrudzeniami, a także nadaje im gładkości i połysku. Także wywodzi się od niej popularna nazwa płytki ceramiczne o śliskiej powierzchni, ale mniej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Duże płytki niestety mogą szybciej pękać. Poza płytkami glazurowanymi możemy także kupić: płytki gresowe, mozaikę szklaną, kamień naturalny lub sztuczny.

Jak kupować płytki ścienne? Otóż wielu producentów oferuje dużą gamę różnych kolorów i formatów płytek. Oprócz płytek na ścianę lub podłogę możemy kupić również kolekcje mozaiki i elementów dekoracyjnych, które możemy w kompozycyjnej całości umieścić na ścianie.

Ważne! Dekory, czyli elementy dekoracyjne kupuje się na sztuki, a nie na metry. Koszt ich jest dosyć kosztowny, ale umieszczenie ich co jakiś czas na pewno doda uroku wnętrzu.

Przy zakupie płytek warto pomyśleć o większej ilości, ponieważ zawsze jakaś może się rozbić, a dodatkowo zawsze możemy się pomylić w obliczeniach. Często zdarza się to przy obliczeniach metrów potrzebnych do całkowitego montażu. Nie liczymy kątów załamań płytek lub ich kąt ustawiania, jeżeli jest inny niż prosty. W ten sposób także nasze obliczenia mogą być złe i materiału na wykończenie, może zabraknąć. A potem trudno jest kupić taki sam model.

Warto przy zakupie sprawdzać etykiety płytek. Powinna tam znajdować się data produkcji, numer seryjny, nazwa odcienia i kaliber. Jeżeli nie wiesz co to kaliber, to dla wyjaśnienia już pisze! Kaliber jest to skala wypalania przez piec płytki. Każda firma służy się inną skalą, dlatego nie warto łączyć płytek różnych producentów. Tylko zawsze tych samych.

Najczęściej kupujemy płytki glazurowane lub gresowe. Są one w przystępnej cenie i do tego duży wybór co do wzorów i barw.

Płytki ścienne glazurowane są to płytki wykonane z gliny, powleczone szkliwem. Glazura ta jest idealna do układania wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. Jest materiałem kruchym, co daje nam lepszą obróbkę, ale można ją łatwo przy transporcie uszkodzić. Często przy złym montażu taka płytka np. pod wpływem dużej ilości kleju może pękać.

Płytki gresowe są to płytki wykonane także z tego samego materiału co glazurowane, lecz mają większą odporność mechaniczną. Jednak są trudniejsze w obróbce, ponieważ potrzeba do tego elektronarzędzi. Grubość tego typu płytek zależy od ich wielkości. Im większa płytka to grubość jej powinna być większa. Płytki te można kupić nawet o wymiarach dochodzących do 1000x3000 mm .

Jak rozplanować płytki? Wydawałoby się to nie istotne, a jednak jest ważne. Wcześniejsze rozplanowanie płytek, pomaga nam ograniczyć błędy podczas ich montażu, a także większe użycie ubytków, które w mało widocznych miejscach mogą być przydatne. Jeżeli na płytkach występuje wzór warto je wcześniej ułożyć na prostej przestrzeni i zobaczyć, jaki układ będzie najlepiej pasował. A jeżeli są bez wzoru warto je wymieszać, tak aby lekkie zmiany w odcieniach wymieszały się i były nie widoczne. Planując układ płytek warto wziąć pod uwagę, czy chcemy pomniejszyć optycznie czy powiększyć wnętrze. Dzięki różnej koloryzacji, wielkości i aranżacji możemy to wykonać.

Charakterystyczne cechy przy planowaniu co mogą sprawić:

- kolory: im jaśniejsze kolory to lepsze powiększenie wnętrza, zaś czym ciemniejsze to pomniejszenie. Kolory ciepłe zmniejszają wnętrze, a zimne i pastelowe mogą powiększyć pozornie przestrzeń.

- wysokość pomieszczenia: wysokie pomieszczenia możemy obniżyć używając prostokątnych płytek w układzie poziomym. Dzięki temu, że sufit będzie ciemniejszy niż ściany uzyskamy także ten efekt. Odwrotnie będzie działa zaś pomalowanie sufitu na jaśniejszy odcień a ściany ciemniejsze.

- aranżacja przestrzeni: podczas aranżacji należy wziąć pod uwagę ścianki, półki, wnęki, a także sprzęt, który ma znajdywać się w pomieszczeniu.