Jak tapetować bez błędów?

Tapetować każdy z nas może sam lecz, aby wykonać to prawidłowo, należy dobrze zacząć. Jeżeli dobrze dobierzemy materiały na pewno uda nam się to wykonać bezbłędnie i z dużą satysfakcją. Bo wykonaliśmy to zadanie sami.

Najważniejszą pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać to przygotowanie podłoża. Bez tego ani rusz z dalszymi pracami. Dzięki dobrze przygotowanej powierzchni tapeta będzie lepiej się trzymać. Ściana powinna być sucha, gładka, czysta. Dlatego należy ją oczyścić ze starych tapet, farb czy innych zabrudzeń. Jeżeli występują drobne rysy, ubytki należy je zaszpachlować. Na sam koniec wystarczy ścianę przemyć mydłem lub detergentem i nanieść impregnat.

Drugim ważnym elementem jest dobranie odpowiedniej tapety i jej zakup. Na naszym rynku mamy duży wybór tapet. Od papierowych po z włókna szklanego. Większość tapet ma wytłaczane na tapecie wzór, dzięki któremu zakrywamy jakieś małe niedociągnięcia. Tapety papierowe zazwyczaj nie są zmywalne. W dodatku źle się je kładzie i się targają jak damy zbyt dużo kleju.

Najlepsze tapety są flizelinowe. Takie tapety składają się z dwóch warstw. Nie trzeba ich smarować klejem, tylko wystarczy posmarować ściany. W dodatku bardzo łatwo się ją potem usuwa.

Do przestrzeni, gdzie może wystąpić wilgoć tak jak kuchnia czy łazienka można pomyśleć o tapecie winylowej. Nie powinno się układać ich w całych pomieszczeniach, ponieważ uniemożliwiają oddychanie. No i niestety ciężko się je nakleja, bo są ciężkie i sztywne.

Tapety z włókna szklanego zaś są najłatwiejsze w utrzymaniu czystości, ale ciężko się je nakleja. Można je wielokrotnie zmywać. Można kupić także tapety tekstylne, ale ich położenie lepiej polecić fachowcom.

Trzecim ważnym elementem jest dobrze dobrany klej do tapety. Na naszym rynku jest bardzo wiele klejów do wyboru. Jedne są specjalistyczne, drugie uniwersalne. Klej typu Atlas Alpan czy Metylan Normal nadaje się do tapetowania i gruntowania. Warto zapytać sprzedawcę o dobry klej do danej tapety, jaką mamy zamiar tapetować. Pamiętaj jednak, aby dostosować się do instrukcji jego przygotowania.

Czwartym ostatnim takim punktem jest naklejenie tapety na ścianę. Można wyróżnić dwa rodzaje klejenia tapety. Jaką wybierzemy metodę, to zależy od nas samych i od rodzaju tapety jaką mamy zamiar kleić na ścianie. Pierwszy sposób to smarowanie tapety klejem, a potem naklejenie jej na ścianę. Najczęściej ten typ stosujemy u tapety: papierowej, tekstylnej, winylowej i do malowania. Drugi sposób to smarowanie ściany klejem i naklejenie na niej tapety. Najczęściej stosujemy u tapety: fizelinowej. Klejenie zawsze rozpoczynamy od drzwi lub okien. Pasy przygotowane kleimy jeden koło drugiego wedle upodobania lub wzoru. Korektę tapety możemy wykonać do kilku pierwszych minut, potem jest to już nie możliwe.