Tapetowanie – porady.

Tapetowanie ścian jest łatwe, jeżeli mamy gładkie i równe ściany. Jak jest inaczej, to niestety może to być trudne wyzwanie. Najważniejszym etapem podczas tapetowania jest przygotowanie odpowiednio ścian, bez tego na pewno nie uda nam się wykonać tej pracy dobrze.

Podczas ścian nowych jest łatwo tapetować, a gdy ściany są stare nie jest to już takie łatwe.

Przygotowanie nowego podłoża:

- podłoże nieotynkowane: na takie podłoże można nakleić tapetę, ale tylko wtedy gdy ściana jest wykonana na przykład z elementów takich jak: beton komórkowy lub silikatów murowanych. Wcześniej takie podłoże trzeba odpowiednio przygotować i zagruntować.

- tynk tradycyjny: na takie podłoże można nakleić tapetę już po 3-4 tygodniach od ich wykonania. Przed pracami należy ścianę zagruntować.

- suche tynki: na takie podłoże można nakleić tapetę, jeżeli wyschnie szpachla z wypełnionymi spoinami, przeszlifować i zagruntować ścianę.

Przygotowanie starego podłoża:

- gdy podłoże jest poplamione, należy zeszlifować lub je wybielić i podłoże następnie zagruntować

- gdy podłoże jest nie równe, należy przemalować gruntem, a potem przykleić tapetę izolacyjną.

- gdy podłoże pyli lub ma dużą skłonność do chłonności, należy wymalować ściany preparatem zwiększającym parametry, które są słabe.

- gdy podłoże jest porysowane, należy uzupełnić rysy i wygładzić.

- gdy farba się złuszcza, należy ją usunąć i nanieść grunt.

- gdy podłoże jest pomalowane farbą olejną, należy ją przeszlifować i dobrze oczyścić.

- gdy podłoże jest pomalowane farbą klejową, należy farbę usunąć i nanieś grunt.

- gdy podłoże jest wytapetowane, należy starą tapetę zerwać i zagruntować powierzchnię.

Powierzchnię ścian najlepiej jest zagruntować specjalnym środkiem lub rozcieńczonym klejem do tapet. Wykonanie takiego gruntu nie jest trudne i na wszystkich opakowaniach z klejem do tapet pisze jak to należy wykonać.

Jak przygotować tapetę:

- przycinanie pasów: jeżeli tapeta jest bez wzorów to jest łatwe, a jeżeli ma wzór musimy ją dopasować do siebie. Tniemy ją na długość naszej ściany z góry na dół na tyle części ile nam wystarczy z jednego wałka tapety, zazwyczaj jest to około 4-5 pasków. Wzorzystą tapetę tnij o 10-15 cm więcej, aby ją dobrze dopasować.

- nakładanie kleju: najlepiej nanosić klej wałkiem lub pędzlem szerokim, ale z dobrym włosiem. Tapetę najlepiej umieścić na podłodze lub dużym stoliku i wtedy zacząć nakładać klej. Po naniesieniu kleju składa się do środka brzegi tapety i pozostawia na 5-10 minut (w zależności jaka gruba jest tapeta) do przeschnięcia i wchłonięcia kleju w tapetę.

Papierowe, cienkie tapety nie trzeba smarować klejem, wystarczy lekko posmarować ścianę i ją kleić bezpośrednio. Także specjalne tapety z włókna szklanego i z podkładem z flizeliny nanosi się bezpośrednio na ścianę.

Przyrządy, które warto mieć podczas tapetowania to:

- folia malarska

- taśma malarska

- nóż z ostrym ostrzem

- nożyce

- wiaderko

- wałek lub pędzel

- drabinę

- gumowy wałek,

- packę plastikową

- gąbkę i ściereczkę miękką

To najważniejsze przyrządy, które Ci się przydadzą, oczywiście może być ich więcej.