Nowoczesne tapety.

Dawno temu tapety były bardzo modne. Teraz zresztą także są, lecz niestety przez jakiś czas miały przestój w aranżacjach. Tapety mają bardzo długą historię powstawania. Rozwój przemysłu w czasach XIX wieku pozwolił na szybkie produkowanie nie tylko dóbr takich jak: materiał, meble, ale także tapety kolorowe. Z czasem powstawały ich nowe postacie, które do tej pory są wykorzystywane do różnych wnętrz.

Tapety mają to do siebie, że są bardzo kolorystyczne. Farba często by nam takich efektów nie dała jak tapeta. Do tapet tradycyjnych zaliczamy przede wszystkim tapety takie jak: papierowa, winylowa, na fizelinie czy raufaza. Innym rodzajem tapet w naszych czasach jest fototapeta. Te fototapety układa się wszystkie w zależności , z czego jest wykonana, ilu części się składa. Nie raz to jest kilka części, a nie raz w formie jednej dużej naklejki.

Każda tapeta ma swoje wady i zalety o których warto pamiętać, przy ich wyborze do danych wytycznych takich jak:

- do pomieszczeń wilgotnych: najlepsza tapeta winylowa, z włókna szklanego,

- do pomieszczeń standardowych: tapeta papierowa, papierowa tłoczona, raufazy

- do samodzielnego układania: tapeta na fizelinie (może to być tapeta papierowa lub winylowa z takim podkładem)

- dla ekologów: tapety korkowe, skórzane, z roślin naturalnych barwionych

Nowością taką nowoczesną na naszym rynku są tzw. tapety rosnące. Są to zielone ściany wykonane z roślin posadzonych na macie. Wymyślił je francuski botanik. Niestety na takie coś mogą sobie tylko pozwolić niektórzy. Jest to droga inwestycja i potrzebuje długotrwałej pielęgnacji, aby wyglądało efektownie.

Tapety można kupić w różnych barwach. Najlepiej prezentują się te, które są w odcieniach pastelowych a obok nich odcienie szarości, brązu, beżu. Efekt taki przypomina krajobraz afrykański. Barwy takie pozwalają nam się uspokoić i zrelaksować. Mocne efektowne odcienie zaś są modne do salonów i żywiołów ludzi imprezowych. W ostatnim stuleciu często jaskrawe, mocne kolory są wykorzystywane w dziecięcych pokojach.

Modne motywy tapet to:

- przeskalowanie: przyciągają oko ale są idealne tylko do dużych wnętrz z dużym metrażem.

- imitacja: jest to tańszy odpowiednik naturalnych odzwierciedleń. Najczęściej są to imitacje zwierzęce lub roślinne. W ostatnich czasach także są to imitacje cegieł, betonu, drewna.

- złudzenie: tapety trójwymiarowe 3d. Dają nam złudzenie wymiarowości a w rzeczywistości nie są takie.

- tekst: tapety z tekstami, bardzo modne i popularne do wnętrz młodzieżowych.

- etno: tapety w paski, kwiatki, koronki czy haftów. Takie wyraziste ludowe tapety są wybierane w poszczególnych regionach u osób z fascynacją do własnej kultury.

Każdy znajdzie coś dla siebie odpowiedniego w swoim guście do każdego klimatu. Wybór coraz większy.