Ozdobne filizowanie ścian i podłóg

Tradycyjne układanie płytek zostaje powoli zastąpione filizowaniem, które pozwala na uzyskanie bardzo ciekawych efektów ograniczonych jedynie wyobraźnią właściciela oraz umiejętnościami rzemieślnika. Możliwe jest utworzenie praktycznie dowolnego wzoru za pomocą odpowiednio dobranych kolorowych płytek. Modne staje się zwłaszcza przycinanie płytek pod kątem czterdziestu pięciu stopni a następnie ich łączenie z innymi płytkami o odmiennym kolorze i innej fakturze. Połączenia tego rodzaju pozwalają na uzyskanie całkowicie nowych wzorów, które zaskakują swoją unikalnością.

Tworzenie tego rodzaju wzorów jest jednak stosunkowo kosztowne wymaga, bowiem korzystania, z co najmniej kilku rodzajów płytek jak również sporych umiejętności płytkarza. W czasie cięcia płytek w nietypowe kształty konieczne jest również korzystanie z specjalistycznych urządzeń pozwalających na precyzyjne docinanie płytek. W czasie filizowania korzysta się nie tylko z prostych płytek ceramicznych, lecz również z bardziej wymagających materiałów.

Możliwe jest korzystanie z płyt kamiennych, które dodatkowo podnoszą walory estetyczne całej kompozycji. Płyty kamienne nadają szczególny charter naturalności oraz surowego piękna, które znakomicie komponuje się z odpowiednio dobranym światłem oraz motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Całość kompozycji może być również uzupełniona o inne rodzaje okładzin ceramicznych. Ważne jest jednak, aby rozpoczynając filizowanie mieć dokładny projekt całości kompozycji, dzięki czemu ostateczny efekt będzie zgodny z oczekiwaniami klienta.