Układanie paneli podłogowych

Samodzielnie montowanie paneli podłogowych jest możliwe dzięki zastosowaniu w ich konstrukcji specjalnych elementów zwanych piórami i wpustami, które łącząc się zapewniają łatwość i trwałość montażu. Jednak przed przystąpieniem do właściwego montażu należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża.

Posadzka powinna być równa, wszelkie nierówności wybrzuszenia oraz ubytki należy zlikwidować gdyż uniemożliwią one prawidłowe położenie paneli lub spowodują ich bardzo szybkie niszczenie. Następnie układa się piankę o zapewniającą izolację termiczną oraz akustyczną. Na tak przygotowane podłoże można układać panele, należy jednak pamiętać, iż pod wpływem zmieniającej się temperatury oraz wilgotności panele w typowym pomieszczeniu o powierzchni około trzydziestu metrów kwadratowych mogą zmienić swoją ogólną długość o pięć do dziesięciu milimetrów.

Wskazane jest, więc pozostawienie przy ścianach szczelin dylatacyjnych o wielkości około pięciu milimetrów, które w końcowym etapie zamaskujemy listwami przyściennymi. Montowanie paneli zaczynamy od ściany znajdującej się naprzeciw wejścia do pomieszczenia, aby w raz z postępem prac posuwać się w kierunku wejścia. W przypadku, jeżeli długość pomieszczenia jest większa od długości paneli należy stosować przesunięcia w łączeniach, aby nie powstały miejsca szczególnie osłabione. Panele posiadające łączenie pióro-wpust nie wymagają dodatkowego stosowania klejów ani żadnych dodatkowych elementów mocujących. Połączenia te zapewniają, bowiem właściwe solidne połączenie paneli.