Wypełnianie ubytków ścian

W czasie remontów często powstają lub uwidaczniają się ubytki w tynkach. Stosunkowo często tego rodzaju uszkodzenia powstają, jako efekt uboczny usuwania strych powłok malarskich lub tapet. W przypadku, kiedy planujemy założenie nowej tapety małe ubytki nie stanowią poważnego problemu gdyż zostaną zamaskowane przez tapetę jednak w przypadku malowania konieczne jest dokładne uzupełnienie ubytków. W tym celu stosuje się szpachlowanie przy użyciu gipsu szpachlowego. Pozwala on na samodzielne dokładne wyrównanie wszelkich ubytków.

Przed rozpoczęciem właściwego szpachlowania należy upewnić się, co, do jakości tynku a szczególnie wykryć elementy, które są jedynie luźno związane ze ścianą i mogą odpaść. W tym celu wystarczy opukać ścianę miejsca luźno związane wydają bardzo charakterystyczny głuchy dźwięk, który informuje o konieczności usunięcia danego fragmentu tynku. W przypadku starych tynków dobrze jest zastosować środek gruntujący zapobiegający zbyt intensywnemu wchłanianiu wilgoci, co może mieć negatywny wpływ, na jakość wykonanego szpachlowania.

W przypadku małych szczelin i niewielkich ubytków masę szpachlową nanosimy w miejsce ubytku a następnie nadmiar masy szpachlowej usuwamy poprzez przeciągnięcie packą metalową. Zazwyczaj w takim wypadku wystarczą dwa lub trzy pociągnięcia pacą i uzyskujemy gładką jednorodną powierzchnię, którą po wyschnięciu masy szpachlowej można z powodzeniem malować. Nie ma konieczności stosowania wzmacniających siatek zatapianych w masie gipsowej.