Malowanie farbami olejnymi

Prawidłowe malowanie farbami olejnymi nie wymaga specjalnych umiejętności wystarczy jedynie stosować się do kilku podstawowych zasad a każdy osiągnie bardzo dobry efekt. Najważniejsze jest w właściwe przygotowanie powierzchni, które maja być malowane. Farby olejne wymagają, aby ściana przed malowaniem była dokładnie oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń.

Koniecznie należy usunąć poprzednie warstwy farb olejnych gdyż nakładanie kolejnych warstw może spowodować odparzanie poprzednich warstw w wyniku, czego również nowa warstwa będzie się łuszczyć i odpadać. Konieczne jest również usunięcie wszelkich pozostałości po ewentualnych tapetach oraz farbach typu klejowego. W czasie usuwania tapet pomocne jest ich wcześniejsze zwilżanie, dzięki czemu usuwanie tapety jest łatwiejsze. Kolejnym krokiem w przygotowaniu podłoża jest jego wyrównanie. Niewielkie nierówności oraz rysy powstałe w czasie usuwania poprzednich powłok malarskich można z powodzeniem uzupełnić samodzielnie korzystając z gipsu szpachlowego. Ostatnią czynnością przed malowaniem jest usunięcie kurzu, jaki osadził się na powierzchniach, które mają zostać pomalowane. Malowanie na ścianę zapyloną będzie skutkowało bardzo szybkim łuszczeniem się farby.

W czasie malowania farbami olejnymi można z powodzeniem korzystać z wałków ułatwiających nanoszenie farby. Malowanie należy prowadzić w jednym etapie. Nanoszenie farby olejnej na jedną ścianę w ciągu kilku dni może skutkować powstawaniem różnić w odcieniu farby. Farbę nakłada się jedną warstwą, jeśli konieczne jest naniesienie drugiej warstwy jest to możliwe dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej warstwy.