Układanie parkietów

Parkiety należą do najbardziej ozdobnych sposobów wykończenia podłogi. Wybierając parkiet należy najpierw zastanowić się nad konkretnym rodzajem parkietu, z jakiego skorzystamy. Runek oferuje obecnie szeroki wachlarz możliwych parkietów z różnych rodzajów drewna oraz o zróżnicowanym sposobie układania. Szczególnie popularne jest korzystanie z parkietu składającego się z szeregu małych deseczek układanych w charakterystyczne wzory.

Właściwe ułożenie tego rodzaju parkietu wymaga znacznej wiedzy oraz sporych umiejętności manualnych. Podstawą dla właściwego ułożenia parkietu jest odpowiednio przygotowane podłoże. Podłoga musi możliwe pozioma pozbawiona w szczególności dużych nierówności, które mogą spowodować zapadanie lub podnoszenie parkietu. Wyrównane podłoże może zostać pokryte materiałem izolującym termicznie a w budynkach wielopoziomowych wskazana jest również izolacja dźwiękowa. Prawidłowo położony parkiet zapewnia idealnie równe podłoże o znakomitych parametrach użytkowych. Parkiety po prawidłowym położeniu oraz pokryciu warstwą ochronnego lakieru może z powodzeniem być użytkowany przez wiele lat.

Parkiet dzięki wykorzystaniu materiałów izolujących oraz poprzez naturalne właściwości drewna zapewnia odczucie ciepła. Podłoga wykonana w tej technologii jest również łatwa do utrzymania w czystości. Wykorzystanie naturalnych materiałów zapewnia również bezpieczeństwo użytkowania, parkiety nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji. Jest, więc to ciekawa alternatywa dla propozycji z tworzyw sztucznych.