Gipsowanie ścian

Wykorzystywanie gipsu w celu wyrównywania nierówności ścian i sufitów jest obecnie bardzo popularne. Prace tego rodzaju można wykonywać nawet samodzielnie. Podstawą jest zakupienie gipsu szpachlowego oraz pacek stosowanych do zacierania gipsu które oferują praktycznie wszystkie sklepy z materiałami budowlanymi i wykończeniowymi.

Przystępując do pracy należy najpierw oczyścić ściany z odpadających elementów tynku oraz starych farb i tapet. Duże nierówności lepiej wstępnie zapełnić gipsem budowlanym dzięki czemu miejsce uzupełnienia braku nie będzie osłabione. Jeżeli powierzchnia która ma zostać wygipsowana jest bardzo chłonna należy ją pokryć środkiem gruntującym gdyż zbyt intensywne wchłanianie wody zawartej w zaprawie gipsowej spowoduje pękanie gipsu. Właściwe gipsowanie przeprowadza się gipsem zmieszanym z letnią wodą. Proporcje mieszanie każdy producent podaje na opakowaniu.

Ważne aby nie przygotowywać jednorazowo zbyt dużych ilości gipsu gdyż będzie on wysychał i tracił swoje właściwości. Można temu przeciwdziałać przez regularne mieszanie i uzupełnianie wody lecz odrywa to od właściwej pracy. Zaprawę gipsową należy nakładać cienkimi warstwami aby uniknąć rozwarstwiania gotowej gładzi. Jeżeli konieczne jest nałożenie kolejnej warstwy można ją nałożyć dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej. Uzyskanie gładkiej powierzchni staje się możliwe poprzez długie pociągnięcia które wzajemnie się nakładają. Ostateczny efekt gipsowania można ocenić po około dwunastu godzinach kiedy to gips przyjmie swój ostateczny kolor.