Tapetowanie ścian

Tapetowanie w przeciwieństwie do malowania wymaga, co najmniej dwóch osób szczególnie w momencie nakładania tapety na ścianę. Jednak pomoc jest przydatna już na etapie przygotowania ścian oraz pasów tapety. Przed właściwym tapetowaniem konieczne jest, bowiem usunięcie starych tapet oraz farb w szczególności farb olejnych. Należy również usunąć silne zabrudzenia, które mogą przebijać się przez najpopularniejsze tanie tapety papierowe. W przypadku tapetowania ściany nie muszą być idealnie gładkie zwłaszcza, jeżeli korzystamy z tapet wytłaczanych, które w znakomity sposób maskują niewielkie nierówności ścian.

Właściwe tapetowanie rozpoczynamy od wymierzenia pasa tapety o długości odpowiadającej wysokości ściany. Jeżeli korzystamy z tapet posiadających powtarzalny wzór w czasie przygotowywania kolejnych pasów należy pamiętać o dopasowaniu wzorów, aby tworzyły spójną estetyczną całość. W tym czasie delikatnym ołówkiem zaznaczamy również wszelkie miejsca gdzie konieczne jest wycięcie otworów w tapecie- kontakty, włączniki światła i inne.

Tapetę przyklejamy do ściany za pomocą specjalnego kleju, który należy wcześniej rozrobić w letniej wodzie. Jeżeli ściana jest bardzo chłonna dobrze jest pewną ilość kleju rozrobić w proporcji większej od podanej przez producenta kleju w celu zagruntowania nim ściany. Przygotowany klej nie może zawierać żadnych gródek gdyż znacznie utrudnią one właściwe przyklejenie tapety. Naniesienie kleju na tapetę należy wykonać bezpośrednio przed przyklejeniem tapety. Pozostawienie kleju na tapecie przez długi czas znacznie ją osłabi i może doprowadzić do rozerwania.